Historie - HWF

HOLZWARENFABRIK K.S.

HOLZWARENFABRIK K.S.
Přejít na obsah
VÝROBA NÁSAD
Vyrábíme více jak 500druhů výrobků pro kartáčnický průmysl.
VÝROBA STAVEBNIC A HRAČEK
CERTIFIKACE FSC
Jsme zapojeni v řetězci FCS
DŘEVĚNÉ ZUBNÍ KARTÁČKY -3D
Představujeme Vám 3D dřevěná držadla pro zubní kartáčky. Patříme mezi první výrobce anatomicky tvarovaných rukojetí. Hlavní myšlenkou je ekologický výrobek, který bude maximálně šetrný k životnímu prostředí a zároveň se vyrovná komfortu plastových kartáčků.
BRIKETY
Vyrábíme 100% bukové RUF brikety .

HISTORIE SUDÁRNY  V roce 1870 zřídil židovský obchodník Philipp Stein v Podskalí továrnu na sudy jako jednu z nejstarších svého druhu v českých zemích. Poněvadž však kněžnu Schwarzenbergovou rušil neustálý hluk doléhající až do zámeckých komnat, přestěhovala se sudárna do dnešních míst poblíž hlubockého nádraží. Jelikož dobře prosperovala, mohlo již roku 1873 dojít k prvnímu rozšíření. Po zakladateli zdědil zkvétající podnik jeho synové Wolfgang, David, Viktor a Josef Steinovi. V letech 1919-1922 byly přistavěny další bednářské dílny. Továrna pak zaměstnávala kolem 190 dělníků (bednáři bývali na Hluboké pokládáni za elitu) a byla opatřena moderním strojovým zařízením.

tovarna
Vyráběly se tu jednak (z dubového dřeva, dováženého ze Slovenska a Polska) transportní i ležácké sudy na pivo, víno a lihoviny, jednak (z modřínového dřeva) rozměrné průmyslové kádě do koželužen, kovohutí, papíren či lihovarů. Sudy byly určeny převážně na vývoz. Zdejší dělníci sestavovali dokonce i konstrukce vysokých louhárenských věží.Na počátku okupace byla sudárna jakožto židovský majetek zabavena a připadla rakouskému podnikateli R. Stromblovi, který se pustil do radikální přestavby celého areálu. Poté převzaly firmu jeho děti, po osvobození pak byla znárodněna a přejmenována na Jihočeskou továrnu na sudy. Po roce 1948, kdy stále zaměstnávala na dvě stovky dělníků, se stala součástí národního podniku Zadrev Olomouc, posléze se roku  1953 opět vytvořily samostatné Jihočeské sudárny n. p., k nimž náležel ještě stejný závod v Táboře a dalších šest provozů. S platností od 31. března 1955 byla hlubocká sudárna přičleněna k Jihočeským dřevařským závodům n. p. České Budějovice, pod nimiž setrvala ještě další čtyři desetiletí. Ještě k roku 1959 je uváděno, že se tu vyráběly sudy a kádě od jednoho až po 5.000 hektolitrů. V šedesátých letech však v potravinářském průmyslu zcela převládly hliníkové sudy a produkce dřevěných ztrácela odbyt, až byla nakonec zastavena úplně.

ZALOŽENÍ SUDÁRNY 1870

Pokračovala pouze výroba velkých kádí, které se většinou vyvážely a zdejší pracovníci jezdili na jejich montáž například do Číny, Mongolska nebo do Srí Lanky. Koncem 60. let se tu ročně vyrobilo přibližně 220 těchto kádí o obsahu 60, 80 a 100 hektolitrů určených k vyčinění kůží v koželužnách. Roční zisk z jejich prodeje činil zhruba milion korun. Výroba sudů a kádí však nezůstala výhradní činností hlubocké sudárny. Z odpadů vzniklých při jejich zhotovování  se dělaly dřevěné dlažební špalíky, počátkem sedmdesátých let také obyčejné i mosaikové parkety. O deset let poději prodikce kádí stagnovala, v celém závodě nebylo zaměstnáno ani 10 lidí a muselo se tudíž přistoupit k podřadnější výrobě palet a dílů pro dřevostavby. Jihočeské dřevařské závody nakonec nenacházely náplň činnosti pro sudárnu, a proto ji roku 1995 prodaly. Nový majitel zahájil nákladnou přestavbu a vyrábí nyní násady na štětce, kartáče a podobné dřevěné polotovary.

-přepsáno z D. Kovář, P, Koblasa; Město jménem Hluboká; Jelmo; 1997; str.:118,119
(zdroj:http://www.severniceskobudejovicko.estranky.cz/clanky/stara-remesla/bednarstvi.html)
prac
bednari
bednarky
sud
schuze
Požár továrny 22. dubna  2003

Ještě dnes dopoledne dohašovali hasiči poslední lokální ohniska rozsáhlého požáru, který zničil Budějovickou dřevozpracující továrnu v Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Oheň vypukl včera odpoledne a příčina zatím není známá.
Požár, který byl jedním z největších za posledních deset let v Jihočeském kraji, se naštěstí obešel bez obětí na životech. Prokurista firmy Jan Hajný nám sdělil, že škody se budou počítat na desítky milionů.
Hasiči celou noc hasili požár, který o velikonočním pondělí zachvátil dřevozpracující továrnu v Hluboké nad Vltavou. Příčinu požáru zatím policisté ani hasiči neznají, dopoledne se ale na místo dostavili experti.

Podle ní policisté prověřují důvodné podezření na trestný čin ze spáchání obecného ohrožení, za které hrozí až pět let vězení. Rozsáhlý požár pohltil budovy dřevozpracující továrny, která patří firmě Holzwarenfabrik, a způsobil škodu za 40 milionů korun. Nikdo nebyl zraněn. Policie musela evakuovat obyvatele okolních domů. Příčinu požáru nyní zjišťuje speciální tým vyšetřovatelů. V plamenech se ocitl celý objekt továrny, který leží hned vedle vlakového nádraží a je znám jako bývalá sudárna. Nyní se zde vyráběly dřevěné násady na štětce pro zahraniční zákazníky. Zatím není přesně známo, co všechno bylo v továrně uskladněno. Podle některých informací šlo většinou o dřevo, ale byly tam také stroje a zařízení na obrábění a další věci. Někteří lidé tvrdí, že v objektech byly uskladněny i pneumatiky, což se však nepodařilo ověřit. České dráhy musely v pondělí kvůli ohni na čas vypnout trakční vedení na úseku trati z Českých Budějovic do Plzně, která s objektem těsně sousedí. Vlaky však jezdily bez přerušení.
(zdroj:http://www.rozhlas.cz/cb/zpravodajstvi/_zprava/pozar-tovarny-zpusobil-velke-skody--71325?print=1)
socik
HOLZWARENFABRIK K.S.
Návrat na obsah